Vijesti

Vaskularne bolesti su tihi ubica – rana dijagnostika i operacije spašavaju živote

Objavljeno 25.03.2025.
News cover image

Ovih dana u bijeljinskoj bolnici uspješno je urađeno više složenih vaskularnih operacija, među kojima su dvije aneurizme trbušne aorte, aneurizma zatkoljene arterije, koja se prvi put uradila u našoj ustanovi, a uvedena je i nova metoda operacije karotida. Operacije su izveli vaskularni hirurzi dr Nemanja Janković, i dr Jovica Vidović, uz asistenciju dr Igora Lovrića, specijalizanta vaskularne hirurgije.

Sve operacije su izvedene pod mentorstvom prof. dr Milanka Maksića, načelnika Službe za vaskularnu hirurgiju Univerzitetsko kliničkog centra Republike Srpske iz Banjaluke. Tim anesteziologa vodila je dr Olja Dabić, rukovodilac Službe za anesteziologiju, reanimaciju i intenzivno liječenje, uz podršku dr Aleksandre Radić i dr Sonje Samardžić Gengo specijalizanata anesteziologije sa reanimatologijom.
Jedna od najkompleksnijih operacija izvedena je kod pacijenta N.P (1966) kod kojeg je CT angiografijom utvrđeno proširenje od 8 cm – što je četiri puta više od normalnog dijametra aorte. Ova zahtjevna operacija je trajala duže od uobičajenog, jer je pacijent, osim aneurizme trbušne aorte, imao i proširenje obje ilijačne arterije sa okluzijom, što je ugrožavalo dotok krvi ka donjim ekstremitetima. Pacijent se osjeća dobro i oporavak teče očekivanim tokom.
“Nisam imao nikakvih simptoma, problem uvećane aorte sam otkrio slučajno tokom ultrazvučnog pregleda stomaka. Inače, svake godine idem na jedan preventivni UZV pregled stomaka,“ izjavio je pacijent N.P. Takođe, u bijeljinskoj bolnici je uz stručnu pomoć prof. dr Milanka Maksića uvedena nova metoda operacije karotida, koja je uspješno izvedena kod 72-godišnjeg pacijenta.
“Nastavljamo trend razvoja hirurgije karotidnih arterija, koje radimo već par godina. Danas smo primijenili novu metodu - everziona karotidna endarterektomija koja je adekvatna za određeni broj pacijenata, zavisno od patologije na karotidnim arterijama. Ovim smo dodatno unaprijedili rekonstruktivne procedure na karotidnim arterijama”, izjavio je dr Nemanja Janković, šef Odsjeka vaskularne hirurgije bijeljinske bolnice.
Sedam dana ranije u bijeljinskoj bolnici, takođe, je uspješno urađena još jedna aneurizma trbušne aorte, a prvi put u našoj ustanovi izvedena je i operacija aneurizme zatkoljene arterije (arteria poplitea). Oba pacijenta su u dobrom zdravstvenom stanju otpušteni iz bolnice. „Moj brat je izgubio život zbog pucanja aorte. Nisam ni pomislila da bih mogla imati isti problem. Zahvalna sam ljekarima i osoblju bolnice u Bijeljini na liječenju i njezi“, izjavila je zadovoljna pacijentkinja nakon operacije.
Pacijent kojem je operisana aneurizma zatkoljene arterije prije godinu dana je, zbog iste dijagnoze na drugoj nozi, operisan u Univerzitetsko-kliničkom centru Republike Srpske od strane prof. dr Milanka Maksića. S obzirom da je pacijent iz Bijeljine, omogućeno mu je operativno liječenje u njegovom gradu.
Prof. Maksić kaže daje zadovoljan kompletnim timom i da vaskularna hirurgija u bijeljinskoj bolnici ima dobru budućnost.
“Želim da se zahvalim cijelom timu koji je učestvovao u operacijama – anesteziolozima, instrumentarima i cijelom osoblju u sali. Posebno bih istakao anesteziologa, dr Olju Dabić, koju ranije nisam poznavao, ali moram reći da fantastično radi svoj posao. Mlađim kolegama, dr Nemanji Jankoviću i dr Jovici Vidoviću, želim puno uspjeha i napredak u karijeri, kao i mladom dr Igoru Lovriću, koji će im se pridružiti kao pojačanje. Semberija, kao i čitav ovaj dio Republike Srpske, ima potrebu za kvalitetnom vaskularnom hirurgijom, a mladi ljekari koji ovdje rade imaju potencijal da je razviju. Međutim, neophodno je ulaganje – kako u kadar, tako i u opremu. Ja ću rado prenositi svoje znanje, jer smatram da se u medicini uči cijelog života. Hirurgija možda nije profitabilna grana, ali njen doprinos zajednici je nemjerljiv, jer mi u operacionim salama spašavamo živote” izjavio je profesor Maksić.
U operativnom timu su učestvovali instrumentari: Ana Macanović - odgovorna sestra operacionog bloka, Dajana Andrić, Stevica Krbanjević, Nemanja Stanišić i Violeta Danilović. Anestetičari su bili Cvijetin Vasilić i Dragoslav Mičić.
Načelnik Odjeljenja za hirurške grane, prim. dr Slobodan Lovrić, naglasio je da je cilj dodatno osnažiti vaskularnu hirurgiju u Bijeljini kako bi pacijenti imali kvalitetno liječenje u svom gradu, bez odlaska u druge centre. Takođe je istakao značaj preventivnih pregleda u ranom otkrivanju vaskularnih bolesti, koje su danas među vodećim uzrocima invalidnosti i smrtnosti u svijetu. “Vrlo je važno periodično obavljati preglede jer aneurizme, su “tihi ubica” često ne daju simptome, sve do trenutka kada nastupe ozbiljne komplikacije”, upozorio je dr Lovrić.
U posljednje dvije godine, u bijeljinskoj bolnici su urađene gotovo sve operacije iz oblasti vaskularne hirurgije, uključujući operacije aneurizme trbušne aorte, karotidne endarterektomije, bajpas operacije na nogama i embolektomije. Ovi zahvati potvrđuju da se vaskularna hirurgija u Bijeljini razvija u pravom smjeru, omogućavajući pacijentima vrhunsku medicinsku uslugu u svom gradu.
Ko je prof. dr Milanko Maksić?
Dr Milanko Maksić je načelnik Službe za vaskularnu hirurgiju na Klinici za opštu i abdominalnu hirurgiju Univerzitetsko kliničkog centra Republike Srpske, specijalista opše i supspecijalista vaskularne hirurgije, doktor medicinskih nauka i profesor na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Banjoj Luci na katedri za hirurgiju. Prim. dr Milanko Maksić je jedan od najeminentnijih hirurga iz oblasti vaskularne hirurgije, a stručna usavršavanja sticao je na Univerzitetskim klinikama regiona i Evrope. Aktivan je član naučnih i stručnih organizacija ili udruženja: Evropsko udruženje vaskularnih hirurga, Udruženje flebologa Srbije, Udruženje vaskularnih hirurga Srbije, Udruženje hirurga Republike Srpske. Odlikovan je Ordenom Krst milosrđa za priznat dugogodišnji rad u zdravstvu i veliki doprinos u razvoju zdravstvenih usluga, kao i liječenju pacijenata sa područja Republike Srpske.