Povodom14. marta, Svjetskog dana bubrega, koji se ove godine obilježava pod sloganom “Zdravlje bubrega za sve” u JZU Bolnica “Sveti Vračevi” organizovani su besplatni preventivni ultrazvučni pregledi.
Preglede je obavila šef Odjeljenja za internističke grane, specijalista interne medicine, subspecijalista nefrologije, dr Dragana Nešković. Cilj obilježavanja ovog dana je podizanje svijesti o važnosti bubrega, koji imaju ključnu ulogu u održavanju života.
Lj. V. kaže da joj mnogo znače ovakvi pregedi.
-Nikad nisam nigdje išla za bubrege. Nisam ni znala da imam toliki kamen. Sad moram kod porodične po uputnicu pa da idem na dalje preglede. Malo je reći hvala vama svima, svi ste stvarno mnogo ljubazni, rekla je Lj.V.
U današnjoj akciji preventivnih pregleda, 54 osobe obavile su ultrazvučni pregled. Dr Nešković kaže da je polovina imala neki problem.
-Volim istaći da je veliki značaj preventivnih pregleda bubrega jer oni ne bole. Hronična bolest bubrega je “tihi ubica”. Kad bolest uznapreduje, onda je već kasno. Na pregledu je bila mlada pacijentkinja sa policističnim bubrezima za koju se nadam da sam uspjela da joj podignem svijest o njenom zdravstvenom stanju i problemu koji ima. Najčešći problemi koje smo otkrili jesu kalkulusi u bubrezima i ciste. Uz preglede bubrega, imala sam uzgredne nalaze masne jetre i kamenja u žučnoj kesici. Savjet je da se jednom godišnje obavi redovna kontrola bubrega, ultrazvučnim pregledom i laboratorijskim pretragama, rekla je dr Nešković.
Menadžment bijeljinske bolnice ulaže velike napore u razvoj urologije u našoj zdravstvenoj ustanovi gdje su u saradnji sa stručnjacima sa VMA iz Beograda postignuti rezultati u liječenju uroloških kamenaca. Edukaciju za endoskopsku litotripsiju završio je dr Ljubinko Petković, specijalista urologije.
Faktori rizika za obolijevanje bubrega su hipertenzija, dijabetes, povišene masnoće, pozitivna porodična anamneza, gojaznost, prekomjeran unos soli i nezdrava ishrana.
Ono što vi možete uraditi sada za zdravlje bubrega je:
-Bavljenje fizičkom aktivnošću, kretanje;
-Redovne kontrole šećera u krvi posebno kod osoba oboljelih od dijabetesa;
-Redovne kontrole krvnog pritiska;
-Održavanje adekvatne tjelesne težine i balansirane ishrane;
-Apstinencija od cigareta;
-Izbjegavati prekomjernu i neopravdanu upotrebu lijekova;
-Redovne kontrole zdravlja bubrega, ultrazvučnim pregledima, laboratorijskim pretragama.Procjenjuje se da trenutno oko 850 miliona ljudi širom svijeta boluje od bolesti bubrega. Svaka deseta odrasla osoba ima hroničnu bolest bubrega i šesti je uzrok smrti u svijetu. Smatra se da će do 2040. godine biti na petom mjestu kao uzrok smrtnosti.