Vijesti

ОДРЖАНО ПРЕДАВАЊЕ НА ТЕМУ “ДА СТАВИМО ЗДРАВЉЕ НА ПРВО МЈЕСТО”

Objavljeno 24.10.2024.
News cover image

У Народнoj библиотеке „Филип Вишњић“ у Бијељини вечерас је одржано предавање под називом „Да ставимо здравље на прво мјесто “, које је организовало Удружење жена обољелих од карцинома дојке „Геа“ у сарадњи са ЈЗУ Болница „Свети Врачеви“ и ЈЗУ Дом здравља Бијељина поводом октобра – мјесеца борбе против ове злоћудне болести.

„Све активности у мјесецу октобру су у сврху промовисања здравља, редовних прегледа, иницијативе за самопрегледе, да жене стекну рутину, да уведу навику самопрегледа, а и редовних прегледа у складу са потребама, односно како им љекар каже. Међунаордни мјесец борбе против карцинома дојке обиљежавамо и ми већ годинама са предавањем у Библиотеци. Морам да се захвалим Библиотеци која увијек учествује у организацији, односно, могу слободно рећи да је носилац организације предавања“, рекла је Сања Дринић, в.д. предсједника Удружења „ГЕА“ и додала да је њихов задатак да мотивишу здраве жене да иду на редовне прегледе и уведу рутину самопрегледа. Према њеним ријечима, статистика није добра – рак дојке се раније јављао код жена преко 65 година, док се у савремено доба граница помјерила наниже – на жене млађе од 45 година.

Прим. др Нела Митровић, помоћник директора Болнице „Свети Врачеви“ истакла је да тумори дојке и даље представљају велики јавно-здравствени проблем упркос развоју медицине и науке.

Циљ глобалне иницијативе за карцином дојке СЗО је смањити глобалну смртност од карцинома дојке за 2.5% годишње чиме би се избјефло 2.5 милиона смртних случајева рака дојке у свијету до 2040. године. Три су основна стуба за постизање тих циљева: рано откривање, правовремена дијагноза и лијечење” истакла је прим. др Митровић.

Прим. др Митровић је подсјетила да се у нашој здравственој установи од септембра прошле године обавља и магнетно-резонантни преглед дојки, метода која је врло сензитивна за откривање промјена у дојкама којом се могу детектовати тумори већи од 2 мм.

„У наредном периоду циљ нам је да у редовне услуге уведемо и ултразвучно вађење биопсије, односно узимања узорака ткива дојке које се потом шаље на патохистолошку анализу. Ове методе су посљедњих година постале једна од најважнијих метода у дијагностици суспектних процеса дојке, јер је поступак мање инвазиван у односу на хируршку биопсију, а анализом ткива могу се одредити карактеристике евентуалног тумора према којима се одмах планира врста и даљи ток лијењења“, рекла је прим. др Митровић.

Шеф онколошког од‌јељење бијељинске Болнице, специјалиста интерне медицине и супспецијалиста онкологије др Биљана Марјановић истакла је да је најмлађа дијагностификована жена у протеклој години имала 26 година, најстарија 83, а чак 12% жена је до 42 године.

„ Од прошлог „састанка“ до вечерас, према нашим конзилијарним одлукама, подаци су такви да са јучерашњим даном је равно 101 новооткривена жена са карционом дојке. За овако мало подручје није мали број. Прерачунато на мјесечном нивоу, то је и више од осам жена. Добра вијест је да се значајно јавља број жена које нам се јављају први пут са метастатским карциномом дојке, што је можда најзначајнији податак у свему томе. То можемо захвалити савременијој и доступнијој дијагностици, добром раду примарне и секундарне заштите, а можда је и најважнији фактор свијест самих жена – а опет захваљујући Удружењу „ГЕА“ и медијима“, навела је др Марјановић.

Доктор Зоран Василић, специјалиста породичне медицине и начелник Центра за промоцију здравља и превенцију болести Дома здравља Бијељина каже да се у октобру окупљају да укажу суграђанкама колико је важна тема карцинома дојке као и превенција, односно превентивни прегледи и самопрегледи.

„Свака дама треба да мисли о свом здрављу. Ми смо, као Дом здравља, у току мјесеца октобра организовали превентивне мамографске прегледе и до сада смо обавили преко 150 мамографских прегледа и већ имамо пар откривених промјена које захтијевају додатну дијагностику и евентуалну терапију“, навео је др Василић и апеловао на све жене старије од 20 година да раде редовне самопрегледе.

„Годинама уназад заједно са Удружењем „ГЕА“, Болницом Бијељина и Домом здравља организујемо стручно предавање у оквиру мјесеца октобра – Ружичастог октобра. Она су изузетно значајна и Библиотека годинама заједно са овим установама и Удружењем покушава да освијести жене, суграђанке да се прегледају, да дођу на стручна предавања и чују нешто више о здрављу и како могу сами себи или неком свом ближем да помогну“, истакла је Жељана Арсеновић, директор бијељинске Библиотеке.

Подсјећамо, прошлог мјесеца у нашој здравственој установи организовани су превентивни клинички и ултразвучни прегледи дојки за жене у доби од 18 до 40 година а наредних дана организујемо исте прегледе за жене старосне доби преко 40 година у циљу ране дијагностике и правовременог лијечења.