Bijeljinska bolnica već treću godinu zaredom obilježava ovaj dan. Prošle godine organizovano je edukativno predavanje u JU Poljoprivredna i medicinska škola a 2022. godine u bolnici je održan okrugli sto na kojem su učestvovali predstavnici menadžmenta Bolnice, Odjeljenja neurologije, pedagozi i tri mlade uspješne osobe oboljele od epilepsije.
Neurološki tim bijeliinske bolnice prenio je svim zainteresovanim gimnazijalcima svoja iskustva i znanja o epilepsiji, toku liječenja i načinu na koji se održava kontakt sa pacijentima oboljelim od epilepsije. Tom prilikom podijeljen je promotivni materijal koji je bijeljinska bolnica izradila povodom ovog značajnog datuma u kojem je objašnjeno šta je epilepsija i kako pomoći osobi koja ima epi napad.
- Prema ljudima koji imaju epilepsiju ne treba imati predrasude, već im treba znati efikasno pomoći. Epilepsija postoji od kada postoje i ljudi, a danas se ti ljudi liječe savremenom terapijom. U našoj ustanovi možemo da uradimo kompletnu dijagnostiku - od laboratorije, magneta, EEG-a, opservacije. Na dalje liječenje šaljemo samo ako je potreban neurohirurški ili neki drugi tretman u liječenju epilepsije, rekao je dr Aleksandar Jovičić, neurolog.
Draženka Jovanović medicinska sestra pokazala je i objasnila prisutnima kako izleda EEG pregled koji se obavlja u našoj zdravstvenoj ustanovi u sklopu ispitivanja epilepsije.
Epilepsija je bolest stara koliko i čovječanstvo. Prvi opis epilepsije imao je Hipokrat, Sokrat, Napoleon, Luis Kerol, mnogi veliki umovi su imali epilepsiju…
Kako postupiti u slučaju epileptičnog napada?
- Čim napad počne, treba pogledati na sat i mjeriti njegovo trajanje. Većina napada završi za dvije do tri minute i tada nije uvijek potrebno zvati ljekara. Ako je riječ o dužem napadu ili se ponavljaju, nužna je hitna ljekarska intervencija.
- Pogrešno je vjerovanje da se stavljanjem predmeta (metala) u ruke ili u usta može spriječiti povreda jezika, zubi ili obraza. Ne treba ni pokušavati stavljati prste u usta, jer takvi pokušaji mogu dovesti do povrede prstiju ili gušenja.
- Da bi se spriječile tjelesne povrede, posebno glave, to se najbolje može postići tako što se pod glavu stavi jastuk. Ako to nije moguće, može se staviti bilo kakav mekani predmet, poput zamotanog dijela odjeće ili ruka.
-Osobu koja ima napad, postavite u bočni položaj. U ovom položaju bolje se može održati prohodnost disajnih puteva i manja je opasnost da nešto od sadržaja usne šupljine dospije do larinksa ili dublje prema plućima.