Moždani udar ( MU ) je stanje akutnog poremećaja moždane cirkulacije sa prolaznom ili trajnom moždanom disfunkcijom. Osnovna podjela je na ishemični, zbog okluzije trombom ili embolusom (75-80% ) i hemoragični: intracerebralna ili subarahnoidalna hemoragija 20-25%.
Epidemiologija:
– MU je treći uzrok smrti u svijetu, 60% preživjelih je depresivno, 30% preživjelih je dementno. Nosi značajne emocionalne, socijalne i ekonomske posljedice po bolesnika, porodicu i cijelo društvo.
60 000$- 230 000$ su troškovi liječenja, rehabilitacije i izgubljenog posla u SAD.
U ispitivanju bolesnika sa AIMU potrebno je sprovesti dijagnostički postupak koji treba da da odgovor na sljedeća pitanja:
• Da li se kod bolesnika radi o vaskularnoj bolesti mozga (AMU ili TIA)?
• Da li se radi o ishemijskoj ili hemoragijskoj bolesti?
• Da li je bolesnik u indikacionom području za primjenu fibrinolitičke terapije?
• Da li su kod bolesnika prisutne druge neurološke ili somatske komplikacije koje mogu uticati na terapijski pristup?
Trombolitička terapija
Cilj trombolize: liza tromba i otvaranje zatvorenog krvnog suda, ponovno obezbjedjivanje protoka krvi, ali postoji ograničeno vrijeme primjene, odlaganje primjene značajno smanjuje efikasnost. Postoji rizik od hemoragijskih komplikacija.
Registracija lijeka
Primjena lijeka: primjena rTPA, alteplaze (Actylise) u dozi 0,9mg/kg u i.v. infuziji, ukoliko je moguće što ranije, unutar 3-4,5 sata od pojave simptoma akutnog ishemičnog moždanog udara.
Neželjeni efekti :
Najčešći i najopasniji neželjeni efekat je krvarenje: površinsko ili unutrašnje, može biti fatalno, zatim alergijske reakcije na lijek, češće kod pacijenata koji istovremeno uzimaju ACE inhibitore.
Očekivane komplikacije su učestalije sa odmicanjem vremena od momenta pojave simptoma:
– simptomatska ICH oko 5,7%
– fatalna ICH oko 2,3%
– Quinke-ov edem u oko 0,7%
– nesignifikantna sistemska krvarenja 11,3%
NIHHS skor je skala za kvantifikovanje neurološkog deficita kod moždanog udara: vrijednosti mogu biti od 0-40. Kandidati za trombolizu su od 4-24
Jedinica za moždani udar
Bolnička jedinica u kojoj se liječe bolesnici sa AMU u kojoj radi specijalno obučeno osoblje, a pristup svakom bolesniku je timski i multidisciplinaran: propisane brojne organizacione okolnosti, funkcioniše po propisanom protokolu.
Prognoza: 30% veća šansa da poslije 3 mjeseca bude bez deficita, 1 od 18 tromboliziranih pacijenata doživi moždano krvarenje, ali samo 1 od 33 fatalno, davanje alteplaze ne povećava ukupnu smrtnost
Očekivani ishod
Nakon tri meseca 50-60% pacijenata liječenih trombolitičkom terapijom su bez ikakvih simptoma i ograničenja ili bez značajne nesposobnost uprkos simptomima
Jedinica za moždani udar, smještena u prostoru Odjeljenja za neurologiju, JZU Bijeljina, podrazumijeva dvije do četiri bolesničke postelje u kojima se zbrinjavaju bolesnici sa akutnim ishemijskim moždanim udarima prema najsavremenijim dijagnostičkim i terapijskim protokolima za ovu bolest.
Osoblje koje radi u Jedinici za moždani udar je prošlo potrebnu edukaciju. Zahvaljujući novom menadžmentu, na čelu sa prof. dr Zlatkom Maksimovićem, obezbijeđena je dodatna edukacija iz EEG-a neurološkom timu/doktor i tehničar/, što će omogućiti poboljšanje liječenja bolesnika sa moždanim udarom S obzirom na to da kod pacijenata sa moždanim udarom dolazi vrlo često do poremećaja moždane funkcije (demencija, epilepsija i drugi tipovi encefalopatije), te radi boljeg praćenja i prepoznavanja određenih simptoma, pomaže nam elektroencefalografija /EEG/. Jedinicu za moždani udar prati savremena dijagnostika. Prije nekoliko mjeseci smo poboljšali opremu i sa savremenim krevetima namijenjenim za liječenje teško oboljelih pacijenata. Pristup svakom bolesniku je timski i multidisciplinaran. Podrazumijeva praćenje svih važnih funkcija u prvih 24-48 sati od moždanog udara.
Neophodno je zadovoljenje određenih organizacionih okolnosti: dvadesetčetvero časovno prisustvo neurologa, angažman neuroradiologa, kardiologa, po potrebi neurohirurga; mogućnost laboratorijske kontrole krvi tokom 24 časa; mogućnost CT pregleda; dopler ultrasonografije tokom 24 časa; obezbijeđeno prisustvo fizijatra i fizioterapeuta, koji započinju ranu fizikalnu terapiju od samog početka bolesti. Potrebno je da svi bolesnici budu na kontinuiranom monitoringu ( disanje, EKG, arterijski pritisak, tjelesna temperatura, oksigenacija krvi ).
Protokol za funkcionisanje Jedinice za moždani udar podrazumijeva kliničko ispitivanje bolesnika, CT pregled, ranu primjenu trombolitičke i ostale medikamentozne terapije, ranu fizikalnu terapiju, prevenciju komplikacija, liječenje hipoksije, hiperglikemije, febrilnog stanja, dehidratacije, nastavak fizikalne terapije i pravljenje plana za dalje liječenje nakon otpusta iz bolnice.
dr Goran Maksimović, načelnik Odjeljenja za neurologiju