Рођена Бијељинка, мр. пх. Драгана Митрић, своју љубав према фармацији развила је још у детињству, инспирисана професијама својих родитеља – љекара и фармацеута. Данас, као руководилац Службе болничке апотеке ЈЗУ Болница „Свети Врачеви“ у Бијељини, истиче важност тимског рада, непрекидног усавршавања и сарадње са другим здравственим институцијама. У интервјуу говори о изазовима и значају болничке фармације, као и о свом професионалном путу и доприносу развоју ове области.
„Моја мотивација и љубав према здравственој струци креће још од малих ногу, када сам кроз професионални рад својих родитеља завољела медицину у глобалу. Када одрастате са љекаром и фармацеутом, онда помоћи пацијенту постане животна култура“.
ОДГОВОРНОСТ И ПОСВЕЋЕНОСТ ПОСЛУ
„Своје студирање сам завршила на Универзитету у Београду, гдје сам наставила даље школовање, прво завршетком академске специјализације из фармацеутске здравствене заштите, а затим уписивањем специјализације из клиничке фармације. Када сам дошла у болничку апотеку током свог приправничког стажа, родила се љубав према баш овом послу. Када су колеге махом жељеле да раде у јавним апотекама, ја сам жељела да радим са пацијентима на другачији начин. Својим преданим радом и трудом сам дошла до позиције руководиоца болничке апотеке Болнице „Свети Врачеви“, што покушавам да оправдам свакодневним радом. Све то са собом носи одговорности и посвећеност, која не би била могућа да немам тим људи око себе који то све омогућавају“.
ВАЖАН ТИМСКИ РАД
„Магистри фармације и фармацеутски техничари запослени у болничкој апотеци су незаобилазна карика у нашем раду, и без тимског рада наш посао не би могао бити успјешан. У болничкој апотеци имамо три тима који су сачињени од магистра фармације и фармацеутског техничара, што чини укупно седам запослених заједно са мном као руководиоцем. Фармацеутски тимови су приправни 24 сата у току мјесеца, тако да је пацијентима омогућена терапија у сваком моменту“.
КЛИНИЧКИ ФАРМАКОЛОГ ЈЕ СПОНА ИЗМЕЂУ ОДЈЕЉЕЊА И АПОТЕКЕ
„Оно што бих посебно истакла је сарадња са одјељењима и службама болнице, као и са менаџментом кога сачињава директор, помоћници директора и главна сестра болнице. Свакодневне консултације, сарадња, тимски рад са њима је нешто што чини успјешно обављен посао. Оно што бих истакла као велику предност наше болнице јесте што имамо клиничког фармаколога, некога ко је спона измедју одјељења и апотеке. Мултидисциплинарни тим који се састоји од ординирајућег љекара, начелника одјељења и клиничког фармаколога и инфектолога свакодневно ради на прописивању антибиотске терапије лежећим пацијентима, а све у сарадњи са болничком апотеком“.
ВЕЛИКА УЛОГА ФОНДА ЗДРАВСТВЕНОГ ОСИГУРАЊА У ПРОЦЕСУ НАБАВКЕ ЛИЈЕКОВА
Болничка апотека се бави процесима набавке лијекова и медицинских средстава и снабдијевања одјељења и служби. Ту морам истаћи велику улогу Фонда здравственог осигурања Републике Српске у процесима набавке лијекова за наше пацијенте. Трендови у терапији се прате од стране ФЗО, тако да редовно видимо повећање доступних лијекова, који су по протоколима свјетских стандарда лијечења. Велики је изазов у сваком моменту имати обезбијеђену терапију за лежеће пацијенте, а према важећим листама лијекова ФЗО. Као руководилац, морате се бавити процјеном ризика свакодневно, те се трудити да обезбиједите све што је могуће и у складу са законским прописима. Проблеме требате предвиђати, видјети потенцијалне несташице унапријед, те осигурати лагер за одређени период, како би се свака потенцијална дефектура лијека превазишла. Трудимо се као тим да увијек надјемо најбоље рјешење за пацијента, уз максималну подршку менаџмента болнице.
СТРУЧНО УСАВРШАВАЊЕ И МЕЂУНАРОДНА САРАДЊА
Имамо срећу што је атмосфера у нашој установи таква да се његује константно усавршавање, и у складу са тим имамо подршку. Као члан Секције болничке/клиничке фармације БиХ, имала сам прилику да будем делегат БиХ у Европској асоцијацији болничких фармацеута. Као делегат присуствовала сам скупштинама Европске асоцијације болничких фармацеута (ЕАХП), као и годишњим конгресима и академским семинарима у њиховој организацији. То је савршена прилика да стекнете нова знања, упознате се са новим трендовима у фармацији, али и да упознате колеге из читаве Европе, и упознате се са њиховим радом. Ту се увијек радјају нове идеје за унапредјењем процеса рада, које се трудимо да имплементирамо. Сарадња са колегама из других здравствених установа у држави и региону је врло значајна, што због размјене информације, што због медјусобне помоћи у свакодневном раду.
АКТИВНОСТИ У ФАРМАЦЕУТСКОЈ КОМОРИ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ
С обзиром да сам као предсједник подружнице Бијељина уједно и члан Извршног одбора Фармацеутске коморе РС, у току сам са проблемима са којима се суочава фармацеутска струка у свом широком спектру дејства. Проблема је доста, али фармацеути су јако детаљни, педантни и особе које тешко одустају од својих задатака, тако да смо у сталном погону за новим знањем и рјешавањем проблема. У складу са тим рађено је на изради Националног оквира компетенција фармацеута, које ће значајно утицати на унапређене рада. У плану је и израда нове Добре апотекарске праксе, од стране Фармацеутског друштва Републике Српске.
БУДУЋНОСТ ФАРМАЦИЈЕ
„Фармација напредује из дана у дан, али то ништа не би било могуће без нашег преданог рада и магистара фармације и фармацеутских техничара, који су незамјењива карика у систему. Ја, као руководилац, не бих имала успјеха у свом послу да није мог тима, као и свих сарадника из наше установе и релевантних институција попут Фонда здравственог осигурања, Министарства здравља и социјалне заштите Републике Српске, Агенције за лијекове БиХ и осталих. Без мултидисциплинарних тимова у оквиру наше установе које сам већ споменула, процеси рада, као и лијечење пацијената, било би отежано, тако да се значај једне такве сарадње мора истаћи.
Болничка фармација од скоро обиљежава Свјетски дан болничке фармације, 27. марта. Болничких фармацеута нема пуно, али су важна карика у систему, тако да треба да славимо свој дан, као признање за предан рад. Будућност болничке фармације лежи увијек у људима, као и сталном усавршавању и уводјењу новитета.“