Поводом Свјетског дана срца, болница „Свети Врачеви“ Бијељина и Дом здравља Бијељина организовали су данас превентивне прегледе на локацији Мјесне заједнице Соколски дом. Упркос лошим временским условима, 46 грађана Бијељине одазвало се на акцију и искористили прилику да бесплатно провјере своје здравље.
Током прегледа, грађанима су мјерени основни параметри: крвни притисак, сатурација, шећер у крви (ШУК) и електрокардиограм (ЕКГ). Љекари из бијељинске болнице и Дома здравља су такође дијелили савјете о очувању здравља срца, док су грађани имали прилику да се консултују и са кардиологом др Александром Јањичићем, начелником Одјељења за интернистичке гране бијељинске болнице, који је истакао значај превентивних прегледа у борби против кардиоваскулрних болести.
„Већ 25 година у свијету се обиљежава Свјетски дан срца. Ми у болници посљедњих година обиљежавамо редовно и са јасном поруком, у складу са Свјетском здравственом организацијом, с циљем подизања свијести о кардиоваскуларним болестима које су и даље водећи узрок смрти у свијету. Нажалост, преко 25 милиона људи годишње премине од кардиоваскуларних болести, али оно што је важно јесте да се 80% тих болести може превенирати. Не можемо утицати на факторе ризика као што су наслијеђе, године и пол, али свакако можемо промијенити стил живота, промјеном штетних животних навика, а то су седентарни начин живота, пушење, физичка неактивност. Морамо радити и на томе да на вријеме откривамо оне факторе ризика који доприносе настанку кардиоваскуларних болести, а то су повишен крвни притисак, масноће и шећер у крви. Дакле, сврха ових превентивних активности јесте да повећамо свијест људи и учинимо превенцију ефикаснијом “ изјавио је др. Јањичић.
Данашњој акцији присуствовао је и прим. др Микајло Лазић, в.д директора болнице „Свети Врачеви“ који је истакао да је Болница “Свети Врачеви” у Бијељини значајно унаприједила кардиологију, развијајући је до врхунског нивоа.
„Можемо се похвалити да смо једна од водећих установа у региону у области кардиологије. Напоменућу да је наша ангио сала отворена већ 10 година, да ради 24 сата дневно и омогућава брзу интервенцију и збрињавање пацијената са акутним инфарктом миокарда. Такође, и електрофизиологија је развијена до врхунских граница, чиме доприносимо смањењу кардиоваскуларних болести,“ рекао је др Лазић.
Он је додао да су реорганизацијом начина заказивања из кардиологије увођењем информационог система праћења пацијената за прегледе, редовну контролу и дијагностику, успијели значајно да скрате листе чекања за први преглед, контролне прегледе као и дијагностику.
“Тренутно не постоји листа чекања за први преглед код кардиолога, а све контроле након хоспитализација, редовне контроле након прегледа се одвијају према препоруци љекара након отпуста из болнице и редовних прегледа. Оно што је био циљ реорганизације заказивања је да ми бринемо о нашим пацијентима и да, по први пут, ми их позивамо на редовне контроле, дијагностику и прегледе, на шта смо посебно поносни, а све у циљу што већег задовољства наших пацијената. Систем рада и заказивања, који смо имплементирали, представили смо недавно и министру здравља Србије, др Златибору Лончару, који је био одушевљен нашим резултатима,“ обзиром да је сад у Србији активност сманивања листи чекања за прегледе, контроле, дијагностику“, закључио је вршилац дужности директора бијељинске болнице прим. др Микајло Лазић. .
Ове године Свјетски дан срца обиљежава се под слоганом “Користи срце за дјеловање”, а Свјетска здравствена организација предложила је доношење нациналних пројеката који ће имати за циљ организовање активности у циљу што боље и адекватније превенције кардиоваскуларних болести.